Przejdź do treści

Komunikacja swobodna, a komunikacja skuteczna.

Komunikacja swobodna a komunikacja skuteczna to 2 rodzaje komunikacji, do której możesz dążyć w swojej znajomości języka angielskiego. Co to w ogóle znaczy komunikacja? Komunikować coś komuś to znaczy przekazywać swoje myśli w taki sposób, aby był on zrozumiały dla odbiorcy. Teraz spróbuję Cię przekonać, że nie musisz być swobodny, żeby być skuteczny w komunikacji.

Co powinieneś wiedzieć? Na pewno to, że komunikować się swobodnie, a skutecznie to są 2 różne rzeczy. Można znać angielski na poziomie podstawowym i komunikować się na pewno skutecznie, ale pytanie, czy komunikujemy się wtedy swobodnie? No, niestety, pewnie nie. Taka swoboda wypowiedzi, czyli swobodne wyrażanie swoich myśli za pomocą różnorodnych struktur i zwrotów przychodzi dopiero około poziomu B2 czyli poziomu wyższego średnio zaawansowanego. Dlatego też pozostając w swojej znajomości angielskiego na poziomie A2 czy B1, czyli na poziomie podstawowym lub średnio zaawansowanym niższym, musisz pogodzić się z tym, że Twój angielski może nie jest swobodny i on jeszcze jakiś czas nie będzie swobodny, ale czy on jest nieskuteczny? Nie, on jest skuteczny. Człowiek, który zna angielski na poziomie podstawowym, jest w stanie się skutecznie komunikować.

I to jest właśnie główny cel – to powinien być główny cel dla wszystkich, a zwłaszcza dla wszystkich DOROSŁYCH uczących się angielskiego.

Czyli przede wszystkim powinno chodzić o skuteczną komunikację, a nie o swobodną. Oczywiście, są osoby ambitne, które chcą , lub ze względów zawodowych, muszą osiągnąć coś lepszego, coś większego i one właśnie będą dążyły do tej swobodnej komunikacji, czyli do uczucia pewności, że używam zróżnicowanych struktur gramatycznych i leksykalnych w sposób płynny i mechaniczny.

Pamiętaj o tym zawsze, że skuteczność komunikacji może przychodzić już na poziomie A2, B1, więc NIE JEST PRAWDĄ, że trzeba znać angielski biegle, czy też swobodnie właśnie, żeby odnieść SUKCES KOMUNIKACYJNY!

To, czego wiele osób uczących się angielskiego nie może zrozumieć i zaakceptować,to jest to, że będąc na poziomie A2 czy B1, zawsze będziesz odczuwał jakieś ograniczenia, jakiś brak swobody, co nie oznacza, że Twoja komunikacja leży.

Wręcz przeciwnie – nie musisz być swobodny, żeby być skuteczny w komunikacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *