Przejdź do treści

Dlaczego potrzebujesz trochę gramatyki?

  • przez

W nauce języków obcych jest takie dążenie, marzenie czy jakkolwiek to nazwać, do tego, by nie uczyć się gramatyki. Wszystko – tylko nie gramatyka. Wiele osób, nawet całkowicie początkujących, od razu podkreśla, że chcą mówić, słownictwo może być, ale bez gramatyki.

Dzieje się tak dlatego, iż moim zdaniem te osoby mają prawdopodobnie za sobą „traumatyczne” doświadczenia ze swojej wcześniejszej nauki angielskiego. Pewnie chodzili na lekcje, na których przez godzinę z lektorem zajmowali się uzupełnianiem luk i wstawianiem prawidłowego czasu. Brrr… To nie dziwię się, że takie osoby będą niosły na ustach hasło: tylko bez gramatyki! Czy Ty też do takich osób należysz?

Pamiętaj też, że nie potrzebujesz gramatyki w sensie teoretycznym. Nikt od Ciebie nie powinien wymagać wiedzy, co to jest orzeczenie lub imiesłów bierny i czynny. Nie chodzi o uczenie się gramatyki tak, jak student na filologii angielskiej.

Chodzi jedynie o to, że ucząc się języka obcego w warunkach własnego kraju – a to jest możliwe – potrzebujemy poznać podstawowe mechanizmy rządzące sklejaniem wyrazów ze sobą w logiczne ciągi. Język to słownictwo i zawsze będę zachęcała Cię do tego, byś uczył się słówek, słówek i jeszcze raz słówek, ale odrobina gramatyki pozwoli nam skleić te słowa tak, by trafnie przekazać komunikat.

Weź pod uwagę fakt, że posiadanie tzw. blokady językowej często wynika z tego, że osoba nie umie zadawać pytań w podstawowych strukturach w czasie teraźniejszym, czyli z „być” i z „do you”. To, że nie są w stanie szybko i sprawnie zadać pytania, powoduje, że wmawiają sobie blokadę, a to nic innego jak niewypracowana najprostsza gramatyka języka angielskiego. I nie dorabiajmy tutaj ideologii, że ojej, bo czas teraźniejszy, ojej, bo padnie może nazwa „inwersja”(to przecież tylko zamiana miejscami), tylko powiedzmy sobie szczerze – trzeba te rzeczy umieć. Oczywiście, nie na papierze, tylko w mowie. A żeby umieć to wszystko powiedzieć, potrzebujesz dobrego materiału, który będzie prosty, logiczny, niezagmatwany. Takie materiały znajdziesz u mnie tu.

Pamiętaj: nie potrzebujesz gramatyki dla samej gramatyki. Nie spędzaj godzin na wstawianiu prawidłowego czasu i rozwiązywaniu testów. Ale też przyłóż się do zrozumienia i wypracowania podstawowych mechanizmów, jakie istnieją w angielskim. Na pewno odczujesz wtedy progres.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *